Drevo je jedným z najstarších stavebných materiálov, ktorý sa používa od nepamäti. Od jednoduchých prístreškov po nádherné chrámy a paláce, drevené stavby majú svoje jedinečné kúzlo, ktoré nás priťahuje aj dnes.
Drevo je jedným z najstarších stavebných materiálov, ktorý sa používa od nepamäti. Od jednoduchých prístreškov po nádherné chrámy a paláce, drevené stavby majú svoje jedinečné kúzlo, ktoré nás priťahuje aj dnes.
V dnešnej dobe, keď moderná architektúra často volí studené a neosobné materiály, má drevo stále svoje miesto vďaka svojej prirodzenej kráse, teplu a pocitu domova, ktorý nám poskytuje.
V tomto článku sa ponoríme do fascinujúceho sveta najstarších a najkrajších drevených stavieb na Slovensku a v Čechách. Ukážeme si, aké rôznorodé a kreatívne môžu byť drevené konštrukcie, ktoré prečkali stáročia a dodnes nás očarujú svojou krásou a majstrovským remeslom. Či už ste milovníkom histórie, architektúry alebo jedným z mnohých majiteľov drevených okien a dverí či iných konštrukcií, určite si prídete na svoje.
V článku sa dočítate:
Historické drevené stavby na Slovensku
Skanzeny na Slovensku
Ikonické drevené stavby v Čechách
Tradičné české zruby
Profesionálny servis a jeho význam pre dlhú životnosť drevených stavieb
Drevené stavby ako svedkovia histórie
Drevené stavby nie sú len architektonickými skvostami, ale aj cenným kultúrnym dedičstvom, ktoré nám poskytuje pohľad do minulosti. Každá z týchto stavieb niesla a stále nesie príbehy o našich predkoch, ich spôsobe života, tradíciách a schopnostiach. Pri pohľade na krásu a trvanlivosť týchto štruktúr si uvedomujeme, akú dôležitú úlohu hrali vo formovaní našej kultúrnej identity.
Svedkovia histórie
Drevené stavby, ako napríklad tradičné drevené kostoly, historické drevenice alebo staré mlyny, nám odhaľujú mnoho aspektov z histórie a kultúry. Tieto stavby boli často centrami komunitného života a slúžili na rôzne účely – od náboženských cez obytné až po priemyselné. Sú fyzickými dôkazmi histórie, ktoré nám umožňujú lepšie pochopiť a oceniť zručnosti našich predkov.
Staré drevené stavby tiež inšpirujú súčasných architektov a dizajnérov. Tradičné techniky a materiály sa čoraz častejšie objavujú v moderných projektoch, čo vedie k vytvoreniu esteticky pôsobivých a ekologicky udržateľných stavieb. Tieto prvky nielen zlepšujú kvalitu súčasného bývania, ale tiež prispievajú k udržaniu kultúrneho dedičstva živého.
Aké sú u nás najkrajšie drevené stavby a čím sú výnimočné?
Drevený kostol v Hervartove
Drevený kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove bol postavený koncom 15. storočia. Je jedným z najstarších a najlepšie zachovaných drevených kostolov na Slovensku. Tento gotický kostel je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a je považovaný za vrcholné dielo drevenej sakrálnej architektúry v regióne.
Čičmany sú malebná dedina známa svojimi unikátnymi drevenicami. Tieto zrubové obydlia sú zdobené charakteristickou bielou ornamentálnou maľbou, ktorá nielen že esteticky obohacuje štruktúry, ale tiež má praktický význam – ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Čičmanské drevenice sú dokonalým príkladom ľudovej architektúry a dôkazu remeselnej zručnosti obyvateľov.
Tento drevený kostol je jednou z najväčších drevených stavieb v strednej Európe. Bol postavený v roku 1774 a svojím monumentálnym rozmerom a barokovou architektúrou fascinuje návštevníkov aj dnes. Kostol je výnimočný aj svojou konštrukciou bez jediného klinca, čo ukazuje majstrovstvá vtedajších tesárov.
Evanjelický kostol v Hronseku, postavený v rokoch 1725-1726, je ďalším skvostom medzi drevenými stavbami na Slovensku. Tento barokový kostol, ktorý je tiež zapísaný na zozname UNESCO, sa vyznačuje svojou jedinečnou architektúrou a dômyselným dreveným rámom. Celá stavba je bez použitia kovových klincov, čo je fascinujúcou ukážkou tradičných tesárskych zručností.
Pochádza z druhej polovice 15. storočia a v 17. storočí ho renesančne upravili. Jeho dominantou je barokový oltár z konca 17. storočia s obrazom Všetkých svätých. Predchodcom dnešného oltára bol nízky gotický oltár, z ktorého sa zachovalo krídlo s maľbou sv. Petra a sv. Jána Krstiteľa. Strednú časť gotického oltára pôvodne tvoril obraz Oplakávanie Krista z 15. storočia, ktorý v roku 1919 previezli do múzea v Budapešti. Interiér kostola bol dotvorený v polovici 17. storočia.
Pri prehliadke kostola zaujmú najmä obrazy apoštolov, neskororenesančná kazateľnica s postavami evanjelistov z roku 1654 a obraz sv. Juraja na koni v boji so šarkanom.
Vlkolínec je autentická horská osada, ktorá je zapísaná do zoznamu UNESCO. Uchovala si tradičný charakter so zachovanými drevenými domami a hospodárskymi budovami. Prechádzka touto osadou je ako cesta časom späť, kedy môžete obdivovať nádheru slovenského ľudového výtvarného umenia a stavebníctva.
Gréckokatolícky drevený Chrám sv. Michala Archanjela bol v roku 2008 s ďalšími 7 drevenými kostolmi Karpatského oblúka zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Chrám bol postavený v roku 1742 bez použitia jediného klinca. Pri chráme stojí samostatná zvonica so stĺpovou konštrukciou. Areál, ktorého súčasťou je aj cintorín, je oplotený zrubovou ohradou.
“Skanzen je múzeum ľudovej architektúry v prírode. Pomenovanie vzniklo podľa prvého takéhoto múzea, ktoré bolo v roku 1891 zriadené v parku Skansen vo švédskom Štokholme. Do skanzenov sa umiestňujú stavby, ktoré nie je možné chrániť na ich pôvodnom mieste”. (zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Skanzen)
Múzeum slovenskej dediny v Martine
Tento skanzen ponúka návštevníkom pohľad do histórie slovenskej ľudovej architektúry a životného štýlu. Medzi mnohými drevenými stavbami vynikajú obytné domy, hospodárske budovy a cirkevné objekty, ktoré boli starostlivo prenesené a rekonštruované tak, aby zachovali autentický charakter a tradíciu slovenského vidieka.
Múzeum kysuckej dediny je skanzen nachádzajúci sa neďaleko obce Nová Bystrica. Skanzen vznikol 11. októbra 1974 , pričom jeden z hlavných dôvodov pre jeho vznik bola výstavba vodnej nádrže Nová Bystrica. Jeho prvou úlohou totiž bola záchrana pamiatok ľudovej architektúry z obcí Riečnica a Harvelka, ktoré pre spomínanú výstavbu zanikli. V expozícii sa nachádza 34 stavieb, prevažne obytných domov a hospodárskych budov, ďalej krčma z Korne, dva mlyny a murovaná kaplnka zo Zborova nad Bystricou. Súčasťou skanzenu je aj úzkokoľajná lesná železnica s úvraťovým systémom.
V prostredí poľany Brestová v podhorí Západných Tatier sa nachádza unikátny skanzen prezentujúci tradičný život malebnej oravskej dedinky so všetkým, čo k tomu patrí. Viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry je tu rozostavených v niekoľkých celkoch. Originálne dobovo zariadené objekty ľudovej architektúry prenesené z rôznych lokalít Oravy sú usporiadané do niekoľkých tematických celkov – možno tu vidieť „dolnooravský rínok“, „hornooravskú ulicu“, „goralské lazy“, typický drevený kostolík s cintorínom či vodný mlyn postavený na horskom potoku, ktorý skanzenom preteká.
Základný kameň skanzenu položili v roku 1972 a pre verejnosť bolo múzeum otvorené v roku 1991. Takým sídelným usporiadaním, aké je tu možnosť vidieť, sa v minulosti vyznačovali viaceré liptovské obce s výsadami a právami mestečiek. Domy pochádzajú z niekoľkých liptovských dedín, prevažne z oblasti zatopenej vodnou priehradou Liptovská Mara. Sú to kópie originálnych stavieb s početnými pôvodnými prvkami.
Život na dedine v minulosti približuje návštevníkom múzeum ľudovej architektúry pod hradom – Ľubovniansky skanzen. Patrí k najmladším na Slovensku, verejnosti bol sprístupnený v roku 1985 a v súčasnosti ho tvorí 25 objektov.
Dominantou expozície je zrubový gréckokatolícky kostolík východného obradu z Matysovej z roku 1833, zasvätený sv. Michalovi archanjelovi.
Expozícia ľudovej architektúry je najstaršou expozíciou svojho druhu na Slovensku. Verejnosti bola prvýkrát sprístupnená v roku 1965. Na ploche 1,6 ha je v parkovej a záhradnej úprave etnoparku rozmiestnených 31 expozičných objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník: slovenského a rusínskeho obyvateľstva žijúceho v regióne horného Šariša a severného Zemplína. V prevažnej miere pochádzajú z 19. a 20. storočia. Najstaršie objekty pochádzajú z prvej polovice 18. storočia.
Česká republika je krajinou s bohatou históriou a kultúrou, čo sa odráža aj v jej architektúre. Drevené stavby tu majú dlhú tradíciu a mnoho z nich patrí medzi skvosty nielen národného, ale aj svetového dedičstva. Aké sú tie najzaujímavejšie?
Kostol svätého Jána Nepomuckého vo Vrchlabí
Unikátny kostol postavený v roku 1888 je skvostom nielen pre svoje architektonické prevedenie, ale aj pre nádherne zdobený interiér. Kombinácia dreva a kameňov vytvára unikátnu atmosféru, ktorá priťahuje návštevníkov z celého sveta.
Drevený zrubový kostol bol prvýkrát spomenutý v roku 1447. Súčasná podoba kostola pochádza zo 17. storočia. K zachovaniu objektu a jeho areálu bolo vo Frýdku – Místku dňa 24. apríla 1981 vyhlásené ochranné pásmo. Kostol patrí k najcennejším dreveným sakrálnym pamiatkam v republike.
Drevený kostol bol postavený na mieste svojho pravdepodobne už schátraného predchodcu v roku 1638. Až na vežu, ktorá bola úplne rekonštruovaná v polovici 19. storočia, si uchoval svoju pôvodnú podobu.
Drevený kostol zo 17. storočia sa až do doby prvej republiky nachádzal na území Podkarpatskej Rusi. Odtiaľ ho do Novej Paky previezol roku 1930 zberateľ Otto Kretschmer a do kostola bola umiestnená Kretschmerova zbierka sakrálneho umenia. Dnes je stavba prístupná iba po predchádzajúcom dohovore.
Jedna z najcennejších českých drevených zvoníc je dominantou mesta Rtyně v Podkrkonoší. Starobylá drevená zvonica, polygonálna stavba s tromi zvonmi, pochádza z roku 1592 a meria na výšku takmer 30 metrov. Od zvonice je krásny výhľad na mesto, do kraja a na Krkonoše.
V auguste 2014 sa začala prvá etapa opravy zvonice, v súčasnej dobe sa teda musí počítať s dočasným obmedzením prehliadok.
Hlavnou pamätihodnosťou Albrechtic u Českého Těšína je malebný drevený kostol zasvätený sv. Petrovi a Pavlovi. Drevená stavba bola postavená v barokovom slohu v roku 1766. Na mieste súčasného dreveného kostola bol postavený kostol už pred rokom 1447, ktorý bol zničený častými povodňami. Novopostavený drevený kostol v Albrechticiach z roku 1766 bol ako ten predchádzajúci zasvätený svätému Petrovi a Pavlovi.
Jedinečný drevený gotický kostol z konca 14. storočia vás upúta renesančnými a barokovými nástennými maľbami a dreveným stropom. Súčasťou areálu kostola je aj šindľom krytá drevená zvonica a unikátny drevený krytý most.
Prevažne drevený, pôvodne gotický kostol nechala postaviť na konci 14. storočia manželka Václava IV., kráľovná Žofia.
V Gutoch, mestskej časti mesta Třince, stával drevený katolícky kostol Božieho tela z roku 1563 s katolíckym cintorínom. V noci z 1. na 2. augusta 2017 kostolík zničil požiar. Od jari do jesene 2020 sa na mieste zhoreného kostolíka stavala presná replika, dokončená bola v máji 2021.
Tradičné české zruby sú jedným z najkrajších a najcharakteristickejších typov drevených stavieb, ktoré môžete v Čechách objaviť. Tieto stavby, často postavené z masívneho dreva, sa vyznačujú svojimi typickými drevenými trámami a tradičným remeselným spracovaním, ktoré sa odovzdáva z generácie na generáciu.
Zruby sa najčastejšie spájali s vidieckym životom a poľnohospodárstvom. Nachádzajú sa hlavne v horských oblastiach a dedinách, kde dodávajú krajine jedinečný ráz. Medzi vyhlásené oblasti patria napríklad Krkonoše, Orlické hory alebo Beskydy.
Jedným z krásnych príkladov tradičnej českej drevenice je skanzen v Rožnovom pod Radhoštěm, kde sú zachované historické drevené domy a ďalšie stavby z rôznych období. Tento skanzen ponúka návštevníkom možnosť ponoriť sa do histórie a kultúry českého vidieka.
Vedeli ste, že renovácia zrubov a renovácia drevodomov má určité odlišnosti? Tieto spočívajú v rôznych postupoch brúsenia, čiže odstraňovania starého alebo nevhodného náteru. Viac sa dozviete na našom webe v časti Renovácia zrubov, dreveníc a drevodomov.
Profesionálny servis a jeho význam pre dlhú životnosť drevených stavieb
Jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré prispievajú k dlhej životnosti drevených stavieb, je pravidelný a profesionálny servis. Kvalitná údržba a včasné opravy môžu významne predĺžiť životnosť drevených prvkov a zaistiť, aby si zachovali svoj estetický vzhľad a funkčnosť po dlhé roky.
Čo považujeme za najdôležitejšie?
Ochrana a renovácia drevených stavieb
Ochrana a renovácia drevených pamiatok a stavieb je nesmierne dôležitá. Práve tu vstupuje do hry profesionálny servis dreva, ktorý nielen predlžuje životnosť, ale taktiež zachováva ich historickú a kultúrnu hodnotu. Kvalitná údržba drevených konštrukcií zaisťuje, že budú môcť aj naďalej rozprávať svoje príbehy budúcim generáciám. Myslite na to aj pri dreveniciach a zruboch. Materiál ste už správny zvolili, tak sa nezabudnite o neho aj starať. 🙂
Pravidelná údržba je kľúčová
Drevené stavby, ako sú okná, dvere alebo drevené obklady, vyžadujú pravidelnú starostlivosť a údržbu, aby boli chránené pred vplyvmi počasia a inými vonkajšími faktormi. Pravidelné natieranie, čistenie a ošetrovanie drevených povrchov špeciálnymi prostriedkami zaisťuje, že drevo zostane v dobrom stave a odolá mechanickému poškodeniu aj biologickým škodcom.
Profesionálne servisné služby, ako ich poskytuje my v Prowiss, zohrávajú kľúčovú úlohu v starostlivosti o drevené stavby. Kvalifikovaní odborníci dokážu presne identifikovať problémové oblasti a navrhnúť optimálne riešenie na opravu či renováciu. Vďaka dlhoročným skúsenostiam a použitiu kvalitných materiálov môžeme zaistiť, že opravy a servis budú vykonané s maximálnou precíznosťou.
Prevencia ako súčasť servisu
Okrem opráv a renovácií by profesionálny servis mal zahŕňať aj preventívne opatrenia, ktoré prispievajú k ochrane drevených konštrukcií pred budúcimi problémami. Pravidelné kontroly a ošetrenie dreva preventívnymi nátermi proti vlhkosti, UV žiareniu a škodcom sú nevyhnutné pre dlhodobú životnosť.
Nezabudnite: Investície do kvality sa vypláca
Investovanie do profesionálneho servisu drevených stavieb sa dlhodobo oplatí. Kvalitná údržba a profesionálne opravy zamedzia vzniku väčších škôd a umožnia, aby drevené prvky plnili svoju funkciu mnoho rokov.
V prípade, že potrebujete profesionálny servis okien, dverí alebo renováciu dreva, neváhajte sa obrátiť na nás – odborníkov z Prowiss. Náš skúsený tím vám ponúkne kvalitné služby s dôrazom na dlhodobú životnosť a vašu spokojnosť.
Ak máte akékoľvek otázky alebo potrebujete odbornú pomoc, neváhajte nás kontaktovať.
Pozrite si naše renovácie zrubov, dreveníc a drevodomov v časti. “Naše práce”.
Pre aktuálne fotky z našich prác nás sledujte na Facebooku!
Táto webstránka používa cookies, aby sme vám vedeli poskytnúť tú najlepšiu používateľskú skúsenosť. Cookies sú uložené vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie ako rozpoznanie vašej opakovanej návštevy alebo aké stránky ste navštívili, čo pomáha nášmu tímu zlepšovať náš web.
Funkčné cookies
Nevyhnutné cookies by mali byť stále zapnuté, aby sme si vedeli uložiť vaše nastavenia.
Ak vypnete tieto cookies, nebudeme schopní uložiť vaše preferencie a pri vašej ďalšej návšteve budete znova vyzvaní na nastavenie cookies.
Ukázať detaily
Meno
Poskytovateľ
Účel
Exspirácia
moove_gdpr_popup
PROWISS
Funkčné cookie
1 rok
Analytické cookies
Táto webstránka používa Google Analytics a Facebook Pixel pre zbieranie anonymných informácií o našich používateľoch, ako je počet návštevníkov a aké stránky navštívili.
Povolením týchto cookies nám umožňujete ďalej zlepšovať našu webstránku.
Prosím povoľte Nevyhnutné cookies pre uloženie vašich nastavení.
Ukázať detaily
Meno
Poskytovateľ
Účel
Exspirácia
_gid
Google Analytics
Štatistické cookie
1 deň
_ga
Google Analytics
Štatistické cookie
2 roky
Marketingové cookies
Táto webová stránka používa tieto Marketingové súbory cookie:
Google Ads
Google Remarketing
Facebook
Prosím povoľte Nevyhnutné cookies pre uloženie vašich nastavení.