Drevo patrí k materiálom, ktorý ľudstvo používa tisíce rokov. Jeho jedinečné vlastnosti ho robia ideálnym materiálom pre rôzne druhy stavieb. Rôzne typy dreva majú rôzne vlastnosti týkajúce sa pružnosti a pevnosti. K najdôležitejším vlastnostiam patrí odolnosť voči poveternostným podmienkam, hustota dreva a tvrdosť. V tomto článku sa pozrieme bližšie na jednotlivé druhy dreva a jeho využitie pri drevených stavbách.
Drevo patrí k materiálom, ktorý ľudstvo používa tisíce rokov. Jeho jedinečné vlastnosti ho robia ideálnym materiálom pre rôzne druhy stavieb. Rôzne typy dreva majú rôzne vlastnosti týkajúce sa pružnosti a pevnosti. K najdôležitejším vlastnostiam patrí odolnosť voči poveternostným podmienkam, hustota dreva a tvrdosť. V tomto článku sa pozrieme bližšie na jednotlivé druhy dreva a jeho využitie pri drevených stavbách.
V článku sa dočítate:
Vlastnosti mäkkého dreva
Vlastnosti tvrdého dreva
Využitie dreva v exteriérových konštrukciách
Najlepšie druhy drevín pre drevenice a zruby
7 tipov ako vybrať správne drevo na vašu stavbu
Vlastnosti mäkkého dreva
Mäkké drevo je obľúbenou voľbou pre mnohé stavebné projekty vďaka svojim unikátnym vlastnostiam. Medzi najčastejšie používané druhy mäkkého dreva patrí smrek, borovica, jedľa a smrekovec.
Smrek
Smrek je jedno z najdostupnejších a najpoužívanejších mäkkých driev. Charakterizuje sa svetlou farbou a jemnou štruktúrou. Vďaka svojej ľahkosti a pružnosti je vhodný pre konštrukcie, kde je potrebné ľahké spracovanie a manipulácia. Navyše má dobré izolačné vlastnosti, čo ho robí ideálnym pre vonkajšie konštrukcie, ako sú okná a dvere. Po vysušení drevo smreku obsahuje väčší podiel vzduchu ako borovica či jedľa, a preto sa skvele hodí ako tepelný izolant.
Využitie Využitie nachádza smrekové drevo predovšetkým v stavebníctve. Vyrábajú sa z neho drevené chaty, zruby, domčeky či altánky. Okrem toho sa využíva na výrobu trámov, krovov a debnení či podlahových dosiek alebo hranolov.
Borovica
Borovica je známa svojou charakteristickou vôňou a živicovými časťami, čo jej dodáva odolnosť voči hnilobe. Má žltohnedú farbu a taktiež jemnú textúru. Ide o ľahkú a pružnú drevinu. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou voči poveternostným vplyvom, červotočom či drevokaznému hmyzu.
Využitie
Borovica je ľahko spracovateľná a často sa používa na výrobu nábytku, obkladov a podláh. Vďaka svojej estetickej hodnote sa často využíva aj na renovácie dreva. Pre vysoký obsah živice sa využíva aj v chemickom priemysle.
Jedľa
Jedľa má podobné vlastnosti ako smrek, ale je o niečo mäkšia a má menšiu hustotu. Tento typ dreva je pružný a ľahko opracovateľný, a preto sa často používa v stavebných konštrukciách, kde nie je potrebná vysoká pevnosť. Má bielu až svetlo hnedú farbu, ktorá sa hodí na rôzne dekoratívne účely. Pri poškodení kôry zo stromu vyteká živica, ktorá sa využíva v liečiteľstve.
Využitie Mladé jedle sa často využívajú ako vianočné stromčeky. Jedľové drevo sa využíva v stavebníctve, najčastejšie ako stavebné rezivo. Používa sa na výrobu strešných konštrukcií, rámov drevostavieb či okien, balkónov alebo schodísk.
Smrekovec
Smrekovec je jedným z tvrdších mäkkých driev a je známy svojou odolnosťou voči vode a vlhkosti. Má žltohnedú farbu, ktorá na vzduchu časom stmavne. Svojimi vlastnosťami predstihuje borovicové a smrekové drevo.
Využitie
Vzhľadom na svoju trvanlivosť sa často využíva na vonkajšie konštrukcie, ako sú terasy, fasády a záhradný nábytok. Okrem toho má skvelé vlastnosti pre renovácie dreva, kde dlhodobá životnosť a odolnosť sú kľúčové faktory.
Pri výbere mäkkého dreva pre stavebné alebo renovačné projekty je dôležité zvážiť špecifické vlastnosti každého druhu dreva. Vhodný výber môže významne ovplyvniť životnosť, kvalitu a estetický vzhľad finálneho produktu.
Zaujímavosť:Minulý rok archeológovia objavili stavbu, ktorá je považovaná za najstaršiu zachovanú drevenú konštrukciu na svete. Ide o malú drevenú studňu objavenú pri Ostrove v Pardubickom kraji. Letokruhy na dreve datujú pôvod studne do rokov 5256 – 5255 pred naším letopočtom. Najstaršia opracovaná drevená konštrukcia na svete má tak viac ako sedemtisíc rokov.
Zdroj: www.dennikn.sk: Najstaršia drevená konštrukcia na svete nájdená pri obci Ostrov v Pardubickom kraji. Foto – Archeologické centrum Olomouc
Vlastnosti tvrdého dreva
Tvrdé drevo sa vyznačuje niekoľkými kľúčovými vlastnosťami. Medzi najvýznamnejšie patrí jeho hustota, tvrdosť, trvanlivosť a odolnosť voči opotrebovaniu. Vďaka týmto vlastnostiam je tvrdé drevo ideálne na konštrukcie, ktoré sú vystavené záťaži či poveternostným vplyvom.
Dub
Dub je vo všeobecnosti známy svojou pevnosťou a trvanlivosťou. Je to odolná drevina, ktorá zvládne náročné poveternostné podmienky. Perfektne odoláva striedaniu sucha a vlhkosti. Farbou je svetlohnedý s tmavohnedým jadrom. Dubové drevo sa upravuje dlátom, dobre sa lepí aj morí.
Využitie
V minulosti sa dubové drevo využívalo najmä na miestach, kde bol potrebný odolný materiál – mlynské kolá, mosty, lávky či nábytok z masívu.
Buk
Buk je v našich končinách pomerne rozšítenou drevinou. Bukové drevo je mierne pružné a ľahko sa opracováva. Radí sa k stredne ťažkým a tvrdým drevám. Obsahuje lignín, vďaka čomu je po zahriatí dobre tvarovateľný. Zároveň sa dobre povrchovo upravuje. Tieto vlastnosti z neho robia materiál vhodný na spracovanie. Menšou nevýhodou však je, že vo vlhkom prostredí môže bukové drevo napučať. Bukové drevo rýchlo schne, no intenzívne zosychá a často sa v ňom vytvára tzv. „nepravé jadro“, čím sa stáva náchylnejšie na napadnutie drevokazným hmyzom. Bukové drevo sa vyznačuje hnedo-ružovou, ružovkastou, krémovou či bielou farbou bez výrazných letokruhov.
Využitie
Bukové drevo sa využíva na výrobu schodov, podláh, ale využitie nachádza aj v potravinárstve. Vďaka ohybnosti sa používa aj na výrobu čalúneného nábytku a konštrukčných rámov.
Agát
Agát patrí k najpevnejším drevinám rastúcich v našich zemepisných šírkach. Agátové drevo sa vyznačuje veľmi dobrými technickými a biologickými vlastnosťami. Nechránené a neimpregnované agátové drevo vydrží v priemere 40 rokov. Pod strechou sa jeho životnosť zvyšuje na v priemere 100 rokov, pod vodou na 300 a vždy suché vydrží aj 500 rokov. Agátové drevo škáluje od vanilkovej cez odtiene žltej, oranžovej a červenkastej až po odtiene šedo zelenej a hnedej.
Využitie
Agátové drevo sa vďaka svojej tvrdosti a vlastnostiam využíva na výrobky vyžadujúce vysokú odolnosť. Využíva sa najmä v exteriéri. Z agátového dreva sa okrem tradičných výrobkov vyrábajú aj stolárske a nábytkárske výrobky či parkety, výnimkou nie je ani záhradný nábytok, terasové dosky či fasádne obklady.
Breza
Ako každý asi vie, typickým poznávacím znamením brezy je biela kôra s občasnými fľakmi. Je to nenáročná drevina, ktorá rastie takmer všade. Brezové drevo je pevné, stredne tvrdé a dá sa ľahko ohýbať. Môže však podliehať poveternostným vplyvom, najmä dažďom a je náchylné k navlhnutiu a napadnutiu hubami.
Využitie
Brezové drevo sa využíva najmä v sústružnícve a rezbárstve. Vyrábajú sa z neho svietniky, vázy, koreničky alebo solničky. Využíva sa ako súčasť štýlového nábytku alebo drevených doplnkov.
Čerešňa
Toto drevo sa vyznačuje svojou tvrdosťou a pružnosťou. Je ľahké na opracovanie. Čo sa týka sfarbenia, jadro čerešňového dreva má červenohnedú farbu pripomínajúcu mahagónové drevo a beľová časť je skôr smotanová až ružová. Drevo však treba chrániť pred slnečným žiarením, pretože pod jeho vplyvom môže meniť farbu a stmavnúť.
Využitie Čerešňové drevo je pomerne drahé, preto sa nepoužíva vov šekovýrobe na výrobu nábytku či veľkých masívnych konštrukcií. Častejšie sa využíva na výrobu umeleckých predmetov a výnimkou nie sú ani drevené podlahy či vykladané kazetové stropy. Čerešňové drevo je obľúbené aj pri dekoračnom dyhovaní a využitie nachádza aj v rezbárstve či sochárstve.
Drevo sa využíva pre drevené konštrukcie po celé roky. Je tomu najmä vďaka jeho trvanlivosti, kráse a odolnosti. V neposlednom rade a stále častejšie vstupuje pri výbere do úvahy aj jeho ekologický rozmer. Aké sú najčastejšie exteriérové stavby z dreva?
Drevené terasy
Drevené terasy obzvlášť potrebujú drevo, ktoré je odolné. Nielen kvôli tomu, že sú v exteriéri, ale sú vystavené aj neustálej záťaži. Drevo použité na drevenú terasu by malo byť preto aj pružné. Dôležitá je správna starostlivosť v podobe pravidelným náterov.
Záhradné altánky a pergoly
Altánky a pergoly z dreva dodávajú záhradám a dvorom jedinečný vzhľad a atmosféru. Obľúbenými materiálmi sú borovicové a smrekové drevo. Štruktúra týchto stavieb nie je mohutná, ale vyžaduje tiež odolné drevo. Drevo by malo byť schopné čeliť najmä meniacim sa poveternostným podmienkam.
Drevené ploty
Na drevené ploty sa najčastejšie používajú druhy dreva ako dub, borovice a céder, ktoré sú známe svojou odolnosťou a dlhou životnosťou. Na to, aby drevené ploty vydržali ozaj dlho je potrebná pravidelná starostlivosť o drevo.
Záhradný nábytok
Drevený záhradný nábytok je obľúbený najmä pre estetický výzor, pretože dodávajú záhrade ten správny “šmrnc”. Ako drevo sa najčastejšie používa teak alebo agát, ktoré najlepšie odolávajú poveternostným podmienkam. Tak či tak ale platí, že o nábytok je potrebné sa starať a ak je možnosť, tak na zimu ho skryť buď pod strechu, do garáže alebo aspoň pozakrývať.
Drevenice
Drevenice sú tradičné stavby, ktoré boli po stáročia obľúbené najmä na vidieku. Typickým znakom je použitie masívneho dreva, ktoré poskytuje výnimočnú pevnosť a odolnosť. Drevenice sa skvele hodia do prírodného prostredia, majú tepelnoizolačné vlastnosti a sú energeticky úsporné.
Zruby
Zruby, známe tiež pod názvom kanadské zruby. Sú charakteristické robustným vzhľadom a konštrukciou z neopracovaných kmeňov alebo hrubo opracovaného dreva. Tieto stavby sú veľmi odolné proti vplyvom počasia. Kvalitné zruby však vyžadujú aj starostlivý výber dreva a jeho pravidelnú údržbu.
Drevodomy sú moderným variantom drevených stavieb a kombinujú tradičné stavebné techniky s modernými technológiami. Sú veľmi flexibilné, pokiaľ ide o dizajn, a môžu byť prispôsobené individuálnym požiadavkám klientov.
Najlepšie druhy drevín pre drevenice a zruby
Smrek
Smrek je jedným z najčastejšie používaných pri stavbe dreveníc a zrubov. Jeho svetlá farba a jemná textúra dodávajú stavbám prirodzený a zároveň esteticky príjemný vzhľad. Smrekové drevo je relatívne ľahké, čo uľahčuje manipuláciu a montáž. Aby sa zvýšila jeho trvanlivosť, je dôležité smrekové drevo správne ošetriť a pravidelne udržiavať.
Červený smrek
Červený smrek je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí hľadajú drevo s vyššou odolnosťou voči vlhkosti a škodcom. Táto drevina má tmavšiu farbu a je známa svojou trvanlivosťou.
Jedľa
Jedľa je ďalšou obľúbenou drevinou. Jej drevo je pevné, pružné a má jemnú štruktúru. Výhodou je schopnosť odolávať zmenám vlhkosti, čo znižuje riziko praskania a deformácií. Toto drevo je menej náchylné na napadnutie škodcami.
Borovica
Borovicové drevo sa vyznačuje svojou pevnosťou a odolnosťou. Má príjemný, zlatožltý nádych a výraznú textúru. Borovica je obľúbená pre svoje dobré izolačné vlastnosti, čo je dôležité pri návrhu energeticky efektívnych stavieb. Borovicu však treba správne ošetriť, aby sa zabezpečila ho dlhodobá trvanlivosť.
Dub
Dubové drevo je typické svojou pevnosťou a odolnosťou. Je to jedna z najtvrdších a najťažších drevín. Vďaka svojej vysokej hustote a trvanlivosti je dub ideálnou voľbou pre dlhodobé stavby.
Ceder
Cedrové drevo je známe svojou prirodzenou odolnosťou voči škodcom a poveternostným vplyvom. Má charakteristickú vôňu a krásnu červenohnedú farbu. Vďaka svojim vlastnostiam je cédrové drevo ideálne na vonkajšie použitie, napríklad na obklady, strešné krytiny a vonkajšie obloženie. Aj keď je cédrové drevo cenovo náročnejšie, investícia sa vráti v podobe dlhej životnosti a minimálnej údržby.
Nezabudnite na ostatné časti drevenej stavby
Výber kvalitného dreva je základom každej konštrukcie. Nezabudnite však, že len použitý materiál na samotnú konštrukciu stavby nestačí. Takisto by ste mali dbať na ostatné exteriérové aj interiérové súčasti. Ako pri počiatočnom výbere materiálu, tak aj pri pravidelnej starostlivosti o drevo. Pri drevených stavbách vám radi pomôžeme s:
Pokiaľ potrebujete profesionálnu radu alebo pomoc s výberom dreva na výstavbu, neváhajte sa na nás obrátiť.
7 tipov ako vybrať správne drevo na vašu stavbu
Pri výbere správneho druhu dreva pre vašu stavbu je dôležité zvážiť niekoľko faktorov. Nižšie uvádzame sedem užitočných tipov, ktoré vám pomôžu vybrať to správne drevo.
Účel stavby
Prvým krokom je zváženie účelu stavby. Rôzne druhy dreva majú rôzne vlastnosti, ktoré ich robia vhodnejšími pre určité typy stavieb. Napríklad pre vonkajšie konštrukcie je potrebné drevo odolné proti poveternostným vplyvom, ako je napríklad smrekovec alebo dub.
Klimatické podmienky
Ďalším dôležitým faktorom sú klimatické podmienky v mieste stavby. Niektoré druhy dreva lepšie znášajú vlhké podnebie, zatiaľ čo iné sú vhodnejšie do suchých a teplých oblastí. Vlhkosť a teplota môžu významne ovplyvniť trvanlivosť dreva.
Trvanlivosť a údržba
Keď vyberáte drevo, majte na pamäti aj to, ako ľahko sa udržuje. Niektoré druhy dreva vyžadujú pravidelnú údržbu a ošetrovanie, aby zostali v dobrom stave. Iné, ako napríklad teak, sú odolnejšie proti škodcom a poveternostným vplyvom a vyžadujú menšiu mieru údržby.
Estetické požiadavky
Vzhľad dreva je tiež veľmi dôležitý. Každý druh dreva má jedinečnú štruktúru a farbu, ktoré môžu výrazne ovplyvniť estetiku vašej stavby.
Cenové hľadisko
Rozpočet je často hlavným obmedzujúcim faktorom pri výbere materiálu. Niektoré druhy dreva sú drahšie ako iné. Je dôležité nájsť správnu rovnováhu medzi kvalitou a cenou, aby bol zaistený optimálny pomer medzi investíciou a životnosťou dreva.
Dostupnosť
Nie každý druh dreva je ľahko dostupný v každej lokalite. Zvážiť dostupnosť dreva vo vašej oblasti môže mať významný vplyv na konečný výber. Dovozy môžu značne zvýšiť cenu a čas dodania.
Ekologické aspekty
Pre mnoho ľudí je dôležité aj hľadisko udržateľnosti. Voľbou dreva zo zodpovedne spravovaných lesov alebo recyklovaného dreva môžete prispieť k ochrane životného prostredia. Drevo ako stavebný materiál ponúka množstvo ekologických výhod ako:
Je to obnoviteľný zdroj
Má nízku uhlíkovú stopu
Energetická účinnosť (spracovanie dreva vyžaduje menej energie ako výroba iných stavebných materiálov
Biorozložiteľnosť
Drevo je historicky jedným z najpoužívanejších stavebných materiálov vďaka svojej dostupnosti, obnoviteľnosti a nízkemu ekologickému dopadu. Pri správnom hospodárení teda ponúka práve drevo množstvo ekologických výhod, ktoré prispievajú k udržateľnému stavebníctvu.
Využitie dreva v stavebníctve však nie je iba otázkou tradície, ale aj inovácie. Moderné technológie a udržateľné prístupy otvárajú nové možnosti pre využitie dreva v rôznych typoch stavieb, čo prináša dlhodobé výhody nielen investorom, ale aj koncovým používateľom.
Ak máte akékoľvek otázky alebo potrebujete odbornú pomoc, neváhajte nás kontaktovať. Naši skúsení odborníci vám radi poskytnú poradenstvo a pomôžu vám zabezpečiť, aby vaša drevenica vydržala po dlhé roky.
Pozrite si naše renovácie zrubov, dreveníc a drevodomov v časti. “Naše práce”.
Pre aktuálne fotky z našich prác nás sledujte na Facebooku!
Táto webstránka používa cookies, aby sme vám vedeli poskytnúť tú najlepšiu používateľskú skúsenosť. Cookies sú uložené vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie ako rozpoznanie vašej opakovanej návštevy alebo aké stránky ste navštívili, čo pomáha nášmu tímu zlepšovať náš web.
Funkčné cookies
Nevyhnutné cookies by mali byť stále zapnuté, aby sme si vedeli uložiť vaše nastavenia.
Ak vypnete tieto cookies, nebudeme schopní uložiť vaše preferencie a pri vašej ďalšej návšteve budete znova vyzvaní na nastavenie cookies.
Ukázať detaily
Meno
Poskytovateľ
Účel
Exspirácia
moove_gdpr_popup
PROWISS
Funkčné cookie
1 rok
Analytické cookies
Táto webstránka používa Google Analytics a Facebook Pixel pre zbieranie anonymných informácií o našich používateľoch, ako je počet návštevníkov a aké stránky navštívili.
Povolením týchto cookies nám umožňujete ďalej zlepšovať našu webstránku.
Prosím povoľte Nevyhnutné cookies pre uloženie vašich nastavení.
Ukázať detaily
Meno
Poskytovateľ
Účel
Exspirácia
_gid
Google Analytics
Štatistické cookie
1 deň
_ga
Google Analytics
Štatistické cookie
2 roky
Marketingové cookies
Táto webová stránka používa tieto Marketingové súbory cookie:
Google Ads
Google Remarketing
Facebook
Prosím povoľte Nevyhnutné cookies pre uloženie vašich nastavení.