Drevo je jedno z najkrajších a najtrvanlivejších materiálov, aký môžeme dopriať našim stavbám. Tak je tomu aj v prípade dreveníc, zrubov a drevodomov. Drevo však podobne, ako ostatné materiály, podlieha času a opotrebeniu. Ako zabezpečiť a na čo dbať, aby tento ekologický materiál vydržal čo najdlhšie? Na to, aké drevo použiť na stavbu drevenice, ako sa o drevo starať alebo na čo dbať pri starostlivosti sa pozrieme práve v tomto článku.
Drevo je jedno z najkrajších a najtrvanlivejších materiálov, aký môžeme dopriať našim stavbám. Tak je tomu aj v prípade dreveníc, zrubov a drevodomov. Drevo však podobne, ako ostatné materiály, podlieha času a opotrebeniu. Ako zabezpečiť a na čo dbať, aby tento ekologický materiál vydržal čo najdlhšie? Na to, aké drevo použiť na stavbu drevenice, ako sa o drevo starať alebo na čo dbať pri starostlivosti sa pozrieme práve v tomto článku.
Čo sa v článku dočítate:
Drevenice sú tradičným typom obydlia, ktoré sa teší obľube už po stáročia. Ich jedinečný vzhľad a teplá atmosféra vytvárajú útulný a príjemný domov. Aby ale drevenica vydržala ozaj dlho, tak je potrebné zabezpečiť jej správnu údržbu a starostlivosť.
Ak si vyberáte drevenicu, prípadne ju sami staviate, tak jedným z najdôležitejších krokov je práve výber a typ dreva. Je tomu z dôvodu, že nie všetky typy dreva sú vhodné na stavbu či na použitie v exteriéri. Najdôležitejšie faktory pri výbere dreva sú: trvanlivosť, odolnosť voči škodcom, odolnosť voči hnilobe, dostupnosť a náklady.
Trvanlivosť dreva prakticky znamená to, ako drevo odoláva poveternostným podmienkam, hnilobe a škodcom. Logicky teda vyplýva, čím trvanlivejšie drevo, tým je odolnejšie.
Hniloba a škodcovia môžu vážne poškodiť drevo. Preto je dôležité vybrať drevo, ktoré je voči nim odolné. Drevo s vysokým obsahom živice alebo prírodných olejov je zvyčajne odolnejšie.
Dostupnosť a náklady sú nemenej dôležité faktory, ktoré treba zvážiť. Niektoré druhy dreva sú vzácnejšie a drahšie ako iné. Je dôležité nájsť drevo, ktoré je dostupné vo vašej oblasti a ktoré si môžete dovoliť.
Medzi najčastejšie a najbežnejšie druhy dreva v našich podmienkach, ktoré sa používa na drevené stavby patria:
Takisto je dôležité myslieť na to, aké drevo je použité na krov, ktorý je nosným prvkom celej stavby. (pozn: Krov je nosná strešná konštrukcia, ktorá sa používa ako nosný prvok pri šikmých strechách). Na tieto účely sa najčastejšie používa smrekové, smrekovcové alebo dubové drevo.
Pri výbere dreva alebo konkrétnej drevenice je dôležité zvážiť aj to, kde sa drevenica nachádza, to znamená, v akej klíme. Nachádza sa drevenica pri vode a je tam vyššia vlhkosť? Alebo práve naopak v suchej oblasti? Podľa toho vyberajte aj typ dreva.
Vedeli ste, že drevo je spolu s kameňom a hlinou jedným z najstarších stavebných materiálov. Je to ekologicky obnoviteľný materiál. Vzniká a zaniká v prírode.
Správna konštrukcia a stavba sú takisto pomerne kľúčové pre životnosť drevenice. Nasledujúce odporúčania vám pomôže k tomu, aby vaša stavba vydržala ozaj dlho.
Tip: Prečítajte si v našom staršom článku “Prečo je dôležitý náter dreva”?
Prírodným podmienkam ani nečakaným živlom nezabránime. Môžeme pred nimi naše drevo len ochrániť. O akých živloch hovoríme a čo drevu škodí najviac?
Dážď
Voda môže drevo premočiť a tým spôsobiť jeho hnilobu. Predchádzať nežiaducej vlhkosti môžete nainštalovaním odkvapov a odtokov. Tie odvedú vodu od základov a stien. Takisto sa pravidelne starajte o strechu a kontrolujte ju. Odkvapy a odtoky nezabudnite pravidelne čistiť, aby ste zabránili ich upchatiu.
Sneh
Sneh môže byť ťažký a spôsobiť poškodenie strechy a stien. Môžete skúsiť nainštalovať snehové zábrany. Hlavné je však nezabudnúť vždy, keď nasneží, tak sneh zo strechy odpratať.
Vietor
Vietor môže poškodiť strechu, steny a okná. Aby ste tomu zabránili, uistite sa, že strecha je dobre pripevnená a že všetky okná a dvere sú správne utesnené. Môžete tiež nainštalovať okenice alebo rolety, ktoré poskytnú dodatočnú ochranu pred vetrom.
Viete ako sa správne starať o vaše okná? Prečítajte si ako zabezpečujeme servis okien u nás v Prowiss v tomto článku.
Slnečné žiarenie
Slnečné žiarenie môže drevo vysušiť a spôsobiť jeho popraskanie. Aby ste tomu zabránili, nanášajte na drevo pravidelne ochranný náter alebo moridlo. Správna starostlivosť o drevo zabezpečí práve ochranu pred vysušením a slnečným žiarením.
TIP: Pozrite si ako postupujeme pri renovácii my na tomto linku: Renovácia zrubov, dreveníc a drevodomov.
Pravidelná údržba a kontrola dreva sú zásadné pre dlhú životnosť drevostavby. Ako sme spomenuli v článku nezabudnite na 5 najdôležitejších bodov:
Výhody drevených stavieb by sa pri správnom ošetrení dali zhrnúť:
O tom, že drevo je kvalitný materiál svedčia aj viaceré drevenice, ktoré sú zachované na Slovensku. Najstaršie z nich sa nachádzajú v oblastiach Liptova, Oravy a Spiša a sú cennými pamiatkami ľudovej architektúry.
Jednou z najstarších dreveníc na Slovensku je Kostol sv. Michala Archanjela v Bodružali, ktorý bol postavený v roku 1658. Tento unikátny kostol je zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO a je považovaný za jeden z najkrajších drevených kostolov v Európe.
Ďalšou významnou drevenicou je Artikulárny kostol v Kežmarku, ktorý bol postavený v roku 1717. Tento kostol je jedným z najväčších drevených kostolov na Slovensku a je známy svojou bohatou výzdobou a krásnym interiérom.
Okrem týchto dvoch známych dreveníc sa na Slovensku nachádza množstvo ďalších historických dreveníc. Tieto drevenice sú nielen cennými pamiatkami, ale aj živým odkazom na našu históriu a kultúru.
Dodržiavaním vyššie spomenutých bodov a odporúčaní zabezpečíte to, že vaša drevenica, zrub alebo drevodom bude slúžiť aj ďalším vaším generáciám.
Nezabudnite, že pravidelná údržba a starostlivosť sú kľúčové pre zachovanie krásy a integrity vašej drevenice.
Ak máte akékoľvek otázky alebo potrebujete odbornú pomoc, neváhajte nás kontaktovať. Naši skúsení odborníci vám radi poskytnú poradenstvo a pomôžu vám zabezpečiť, aby vaša drevenica vydržala po dlhé roky.
Pozrite si naše renovácie zrubov, dreveníc a drevodomov v časti. “Naše práce”.
Pre aktuálne fotky z našich prác nás sledujte na Facebooku!