Máte dilemu?
Brúsiť alebo pieskovať?
My Vám priblížime údaje z praxe a nie iba TEÓRIU.
Čo si teda vybrať?
Samozrejme, páni, ktorí pieskujú budú vždy obhajovať pieskovanie ako jediný spôsob a nič iné na svete nie je lepšie. A opačne to platí taktiež.
Poďme si teda priblížiť načo je vhodné pieskovanie, a zasa opačne kde sa pieskovanie nikdy nevyrovná brúseniu.
Predstavme si spoločne, že sme majitelia zrubového domu v hodnote 100 000 €
Ako plynul čas rok, dva, päť, desať, a podobne zrazu sme zistili, že ten náš krásny zrub, ako si ho pamätáme spred desiatich rokov, už nie je taký krásny ako na začiatku.
Začneme sa teda zaujímať, že asi sme mali exponované svetové strany ( J, JV, JZ ) natierať každé štyri až päť rokov. Pozrieme sa teda na exponované steny zrubu prejde nám mráz po chrbte, steny sú zosušené, popraskané, farba sa odlupuje, a celkovo náš krásny zrub plače.
Prvá myšlienka nám utkvie v hlave však to nemôže byť také ťažké spravím si to po víkendoch sám, predsa práca s drevom ma baví. Nabehnem do prvého obchodu s vercajgom však viem čo mám kupovať FLEXU a nejaké tie papiere, okuliare, a respirátor. Vyobliekaný nažhavený, najedený, napitý sa pustím do brúsenia. Zapnem FLEXU a začína rodeo. Priložím k drevu a zrazu drevo zmizne. Cez zvetrané, odumreté drevo a lacný nekvalitný náter toho moc nevidím, snažím sa predrať k peknému drevku, darí sa mi to celkom dobre. Zrazu príde hrana, flexa mi samozrejme behá ako krave chvost, však 12 000 ot/min nie je málo, zavadím o hranu, flexa zaletí 10 metrov, brúsny pad je na polovice a ja som na total od prachu a kus demotivovaný začnem rozmýšľať. Asi si na to nájdem firmu, hmm to bude drahé…
A v tejto fáze človek začne googliť a nájde firmu ktorá sa špecializuje čisto iba na brúsenie, povrchovú úpravu dreva, profesionálne poradenstvo vo výbere náteru a taktiež profesionálne odvedenú prácu z referencií. Firma má za sebou odvedený kus práce nejeden zrub, drevodom, nejeden náter, XY REPASOV eurookien, renováciu poškodených eurookien, firma používa TOP produkt na Slovenskom trhu, a táto firma PROWISS Vám to dokáže zastrešiť od A – Z. Firma PROWISS má za sebou 99 % spokojných zákazníkov a o tom aj svedčí rozsah prác ktoré vieme spraviť na vysokej úrovni.
ALE !!!
Je tu to spomínané ALE.
Zrub ma stál na komplet 100 000 €. Samozrejme chcem kvalitu, ale za tú najnižšiu možnú cenu tak hľadám riešenia.
Treba si uvedomiť, že PIESKOVANIE a BRÚSENIE je diametrálne odlišný postup prác. Nebudeme tvrdiť, že pieskovanie je zlý postup, ako píšu mnohí na svojich stránkach o brúsení, napríklad nemenovaná webová stránka ponúkajúca pieskovanie:
„Ak máte strop, trámy, drevenicu a podobne drevené povrchy nebolo by možné to iným spôsobom vyriešiť“
Totálny absurdný blud ! ! !
Pozrite si foto nižšie brúsenie už zabývanej drevenice STROP.
Teraz by bolo dobre aby mi páni od pieskovania vysvetlili ako by vyzerala zabývaná drevenica po pieskovaní. Piesok by sme mali aj za ušami ?
Samozrejme MY používame top mašiny ktorým sa nevyrovná žiaden piesok – mašiny od firmy FESTOOL, taktiež s odsávaním, čiže minimálny prach.
Ďalší blud od nemenovanej firmy ponúkajúcej pieskovanie:
„Štandardné brúsenie nikdy nedosiahne taký výsledok ako samotné pieskovanie. Hlavné výhody voči brúseniu je cena, rýchlosť a určite lepší výsledok“
Na toto ozaj nemám slov… Logické vysvetlenie + fakty a fotky z pieskovania a z brúsenia.
Mašina ktorá tryskuje piesok pod vysokým tlakom logicky drevo ničí, trhá, zbytočne otvára a podobne. Pri takomto otvorenom dreve vzniká o 25 % vyššia savosť materiálu a samozrejme vyšší náklad na materiál.
Brúsenie ako také pozostáva z viacerých fáz:
1.) Odstraňovanie poškodeného, nevhodného materiálu. Na začiatku sa spraví skúška a určí sa zrnitosť brúsneho papiera.
2.) Dokonalé zaleštenie vhodnou zrnitosťou, znižuje sa savosť materiálu, povrch sa vyhladí čiže je na dotyk krásne hladký, čo pri pieskovaní určite nie je možné. osobne som bol pri drevenici, ktorá sa pieskovala a na dotyk bola ako rašpla, dobre že som si nezodral ruky. Všetko čo píšeme máme zo skúsenosti a z porovnania prác, taktiež predloženia faktov, fotografií z našich zákazok nie stiahnuté z internetu! V neposlednom rade vykreslenie štruktúry dreva – drevo NIKDY nebude také krásne po pieskovaní ako po brúsení.
3.) A v neposlednom rade nemôže chýbať kvalitný náter. S nami vyberanými nátermi pracujeme od začiatku a ozaj nič lepšie sme doteraz nemali. Žiadna lazúra, ale OLEJ.
Taktiež si treba uvedomiť, že ak chcem mať drevenicu, zrub, drevodom a podobne,drevené povrchy 100% chrániť pred poveternostnými vplyvmi jedným alebo dvomi nátermi to nikdy nedocilime. Možno tak syntetickými alebo hrubovrstvými nátermi, ale pri takomto nátere povrch vyzerá ako zaliaty v plaste. My štandardne používame 3 x náter
– 1 x impregnácia
– 1 x pigmentový náter vybraný zo vzorkovníka
– 1 x UVE ochrana
ALEBO TOP OCHRANA DREVA: 4 X náter
– 1 x impregnácia
– 2 x pigmentový náter vybraný zo vzorkovníka
– 1 x UVE ochrana alebo DIOTROL EDELWAX ( Vosk )
Samozrejme aby som nehanil pieskovanie, a aby som nevyzeral ako amatér spomeniem pieskovanie aj v jeho plusoch.
Samozrejme, pieskovanie má svoje využitia. Ja osobne by som pieskovanie preferoval skôr na kov, ako drevo. A to je pieskovanie starých hál so železnou konštrukciou, šasi auta, pieskovanie náhrobných kameňov, tehly a podobne, ale drevo určite nie, iba vo výnimočných prípadoch áno.
To je asi tak všetko čo k danej téme môžem napísať.
Tento blog som písal hlavne z dôvodu upresnenia informácií a ponúkam v ňom fakty, skúsenosti, nestiahnuté fotografie z internetu a relevantné argumenty.
Veríme, že pri repase, renovácii budete dôsledne vyberať firmu, predsa kvalitný náter môže vydržať aj celý život.
„Vo väčšine prípadoch nižšia cena neznamená rovnako kvalitne odvedenú prácu ako cena vyššia“
1 Comment
plne súhlasím, pieskovanie je síce lacnejšie a rýchlejsšie, odstránili sme 50ročné zoxidované nátery, ale drevo je aj určitým spôsobom poškodené, vlnkované po letorastoch, píšem z vlastnej skúsenosti. Momentálne ak chcem aby bolo pekné, hladké musíme ho prebrúsiť…