Kondenzácia na oknách – ako sa s ňou vysporiadať? Kondenzácia môže signalizovať zvýšenú vlhkosť v interiéri, čo môže viesť k ďalším problémom.
Kondenzácia na oknách je jav, s ktorým ste sa určite už stretli. Na povrchu skla okna sa tvoria drobné kvapky vody. Niekedy tieto kvapky prerastú až do mláky, ktorú si nájdeme na parapete. Tento jav nastáva vtedy, keď vlhký a teplý vzduch v interiéri narazí na chladnejší povrch okna. Keď teplota skla klesne pod tzv. rosný bod (teplotu, pri ktorej sa vlhkosť mení na kvapalinu), vodná para vo vzduchu sa ochladí a premení na drobné kvapôčky.
Tento jav je bežný najmä v chladnom období, keď sú aj okná chladnejšie kvôli nižším teplotám. Kondenzácia môže signalizovať zvýšenú vlhkosť v interiéri, čo môže viesť k ďalším problémom, ako je tvorba plesní, zhoršenie kvality vzduchu, poškodenie častí okna alebo odlupovanie farby.
V tomto článku sa teda pozrieme na kondenzáciu a konkrétne na:
To, že sa vám na oknách objaví voda a okná sa orosujú môže mať ale viacero príčin. Nižšie uvádzame niektoré z nich.
Za najčastejšiu príčinu orosenia okien sa považuje nadmerná vlhkosť vzduchu v miestnosti. Vlhkosť vzniká pri každodenných činnostiach, ako je varenie, sprchovanie, sušenie bielizne, ba dokonca aj dýchaním. Ak je vlhkosť príliš vysoká, vodná para kondenzuje na chladných povrchoch, najmä na oknách.
Vysokej vlhkosti viete ale pomerne efektívne zabrániť:
Vedeli ste, že existujú aj bytové rastliny, ktoré absorbujú vlhkosť? Medzi ne patria napríklad Dracaena, Spathiphyllum alebo Sansevieria.
Nedostatočné vetranie
Ako sme načrtli vyššie nedostatočné vetranie je ďalším dôvodom kondenzácie na oknách. V moderných, dobre izolovaných bytoch a domoch je obmedzená prirodzená cirkulácia vzduchu. Ak miestnosť nie je dostatočne vetraná, vlhkosť sa hromadí a kondenzuje na studených povrchoch, ako sú okná. Riešením je pravidelné a krátke intenzívne vetranie, ktoré efektívne zníži vlhkosť.
Počas chladných mesiacov je povrch okien často výrazne chladnejší než vzduch v miestnosti. Keď sa teplý vzduch stretne so studeným povrchom skla, ochladí sa a premení na vodné kvapky. Tento efekt je bežnejší pri oknách s nižšou izolačnou schopnosťou.
V miestnostiach, kde teplota nie je dostatočne udržiavaná, je vyššia pravdepodobnosť kondenzácie na oknách. Udržiavanie rovnomernej a primeranej teploty v miestnosti môže pomôcť minimalizovať rozdiel medzi teplotou vzduchu a povrchom okna.
Vo vykurovaných miestnostiach stúpa vzduch z vykurovacieho zdroja smerom kolmo hore. Ak je zdroj tepla (poväčšine radiátor) umiestnený priamo pod oknom, teplý vzduch stúpa popri okne a ohrieva okennú tabuľu. A tým sa kondenzácia obmedzuje. Ak je však umiestnený inde, okenná tabuľa ostáva chladná. Práve to je dôvodom, ktorý ste si určite všimli – radiátory sa umiestňujú pod okno.
Ak si vyberáte plastové okno, dôležité je zvážiť aj technické parametre. Každé okno sa skladá z dôležitých prvkov:
Pri výbere okna sa však zamerajte najmä na tepelno-izolačné vlastnosti okna, aby malo okno čo najnižšie tepelné straty.
Niektoré typy plastových okien, ktoré nemajú dostatočnú tepelnú izoláciu, majú vyššiu tendenciu k orosovaniu. Kvalitnejšie okná s trojsklom alebo s dobrými izolačnými vlastnosťami môžu pomôcť tento problém minimalizovať.
Moderné plastové okná majú vysokú tesnosť, čo je výhodné z hľadiska izolácie, no zároveň to znamená, že miestnosť neprirodzene „nedýcha.“ Výmena vzduchu je teda obmedzená, a preto sa vlhkosť hromadí na okenných tabuliach. V tomto prípade ale odporúčame izoláciu ponechať a viac vetrať 🙂
S kondenzáciu sa dá vysporiadať pomerne jednoducho. Viacmenej to vyplýva už z vyššie uvedeného ale zhrňme si to teda:
Ako sme spomínali v texte vyššie, kondenzácia je najčastejším javom v chladnom období, kedy sú teplotné rozdiely medzi interiérom a exteriérom najvyššie. No tieto teplotné rozdiely nevznikajú len v zime. Kondenzácia vzniká všeobecne pri styku vodných pár vo vzduchu so studenými povrchmi.
To znamená, že pokojne aj v lete – napríklad pri varení. Vonku môže byť pokojne aj jar, ale aj sprcha má vyššiu teplotu ako teplota vonku. Na takúto kondenzáciu existujú jednoduché opatrenia ako prikrytie hrncov pokrievkami, zapnutie ventilátorov, digestora alebo otvorenie okna v kúpeľni. Ak sa na oknách aj napriek tomu objaví kondenzácia, okná hneď utrite, aby ste zabránili neželaným dôsledkom.
Tip: Ak chcete však kondenzácii na oknách predísť, tak sa odporúča kvalitná izolácia nehnuteľnosti. Okrem toho, že nebudete mať orosené okná, tak sa šetrí energia a to vám šetrí náklady 🙂Iným spôsobom je dvojité alebo trojité zasklenie okien.
Prečítajte si aj: